Yalta - Sevastopol Private Tour Guides

       with historian Sergey Tsarapora


    Private Guides in Crimea
    Tours, Shore Excursions, Transfers, Travels
   e-mail: sergey.tsarapora@gmail.com
                 sergo22yalta@gmail.com                

site menu
catalog category
CATEGORIES$
site friends

 
Home » About Crimea » Ukraine History » Ukraine Prehistorical Times

НАЙДАВНІШІ СЛІДИ ПЕРЕБУВАННЯ ЛЮДИНИ НА ПОДІЛЛІ. THE OLDEST TRACES OF HUMAN PRESENCE ON PODOLIA
Найдавніші сліди перебування людини на терені Поділля відносяться до давньокам'яної доби (палеоліту). їх виявлено в Середньому Подністров'ї поблизу села Луки-Врублівецької Кам'янець-Подільського району. Там знайдено ручні кам'яні рубила, які використовувалися для викопування їстивного коріння, полювання на дрібних тварин тощо. Люди жили тоді в умовах теплого клімату, вели бродячий спосіб життя. 

150 тисяч років тому Поділля було охоплене похолоданням, пов'язаним з насуванням льодовика з півночі Європи. Нові природні умови змусили людей активніше боротися за своє існування. Знайдено залишки стоянок людей цього періоду поблизу сіл Сокола на Кам'янеччині, Більче-Золотого та Касперівців Тернопільської області (Борщівського та Заліщицького районів), Суботівки Могилів-Подільського району. Люди цього часу полювали на мамонта (його скелет змонтовано у Вінницькому краєзнавчому музеї), дикого коня, зубра. На зміну людському стаду прийшла родова громада. 

Біля 10 тисяч років тому на території Поділля, як і по всій Європі, закінчується льодовиковий період. Клімат наближається до сучасного. В лісах з'являються олень, лось, зубр, ведмідь, кабан. Виникає потреба в нових знаряддях, придатних для полювання на швидкого звіра, особливо дрібного. Були винайдені лук і стріла. Кам'яні знаряддя стають значно досконалішими. Збільшується кількість виробів з кістки та рогу. Широко використовується гарпун. Поселення людей цього часу виявлені у Соколі, Студениці та Бакоті Хмельницької області. У добу середнього кам'яного віку (мезоліту) починається одомашнення диких тварин. Полювання, рибальство та збирання все більше поступається місцем скотарству та землеробству. 

Новий крок уперед в освоєнні землеробства був зроблений племенами, які населяли Поділля у VI—III тисячоліттях до н. е., їхні житла мали обплетений дерев'яний каркас, обмазаний глиною, й двосхилу покрівлю. Жителі користувалися кам'яною сокирою, що давала змогу обробляти дерево. Поширюється глиняний посуд, який прикрашався орнаментом: лініями, спіралями. На поселеннях знайдено найдавніші знаряддя обробітку землі — рогові мотики. Використовувалтся кам'яні зернотерки. Археологи називають мешканців тих часів на Поділлі племенами Буго-Дністровської культури. Такі поселення досліджені в селах Скибницях Тростянецького, Сокільці Гайсинського, місті Хмільнику Вінницької області, у селі Великій Слобідці Хмельницької області тощо. 

Приблизно в IV—III тисячоліттях до н.е. племена лісостепового Подністров'я та Південного Побужжя почали використовувати мідь. У цей час тут жили племена трипільської культури. На Поділлі виявлено понад 500 пам'яток цієї культури. Трипільці знали не тільки мотичне, але й орне землеробство. Землю обробляли за допомогою дерев'яного рала і парної упряжки великої рогатої худоби. Вирощували пшеницю, ячмінь, просо, бобові. Поряд із землеробством і тваринництвом було розвинуте ремесло. На поселеннях трипільців знаходять багато розмальований глиняний посуд, прикрашений орнаментом. Стародавні землероби в орнаментах відбивали зміну дня і ночі, пір року, зображали сонце, місяць, рослинність. їхні уявлення про світ були надзвичайно багатими. Протягом року життя трипільців супроводжували землеробські обряди. У багатьох поселеннях знайдено залишки жертовників. З ними пов'язані знахідки жіночих фігур, які уособлювали родючість, господарське благополуччя. Обожнювання жінки свідчить про її особливу вагу у житті трипільців. 

Надзвичайно цінні знахідки дали розкопки могильника біля с. Гордіївки Тростянецького району на Вінничині. Він відноситься до епохи бронзи, яка охоплює II тисячоліття до н.е. Цікаво, що жодна з 42-х досліджених могил не має чоловічого поховання. З'явилися припущення навіть про те, що тут жили прекрасні войовничі амазонки, про яких розповідають давньогрецькі міфи. 

Археологи виявили чимало ножів, ливарні формочки, коштовне золоте намисто. Знайдено й намисто з бурштину; цікаво, що сам бурштин сіцілійського походження. Виявлені тут золоті речі — найдавніші на Україні, їхній вік сягає 3,5 тисяч років. 

У VIII—II ст. до н.е. давньослов'янські племена на території Поділля жили в сусідстві зі скіфами, які створили в степах Причорномор'я й Приазов'я військово-політичне об'єднання. Грецький історик Геродот давнє подільське населення називає скіфами-орачами. До цього часу відносяться значні укріплені поселення — городища, відомі поблизу сіл Вищий та Нижчий Ольчедаїв, Дерешова, Якушинці, Северинівка, м. Немирів (Вінницька область), Пижівка і Гуменці (Хмельницька область). Всесвітньовідомий речовий скарб VII ст. до н.е. було виявлено в минулому столітті поблизу с. Михалків Тернопільської області. Там знайдено золоті діадеми, браслети, шийні прикраси — гривни, підвіски, навершя кинджалів, чаші, золотий злиток. Ці речі є зразками високого рівня майстерності давніх ремісників. 

Найбільшим городищем скіфського часу на Правобережній Україні є Немирівське. Воно має площу 100 га. Висота валів сягає 9 метрів. Його оточував глибокий рів.

Жителі городища займалися землеробством і скотарством, торгували з Північним Причорномор'ям, зокрема з грецьким містом Ольвією. Городище було насипане в VII-VІ ст. до н.е. 

Справжнім археологічним відкриттям стало виявлення на Поділлі сарматських пам'яток. Майже сім століть (від III ст. до н. е. до IV ст. н. е.) вони контролювали величезну територію від Уралу до Дунаю. Археологічна експедиція біля с. Пороги Ямпільського району дослідила сарматський курган, який вже був майже розораний. Знатного сармата поховано у масивному дубовому саркофазі. Коло нього знайдено дві античні амфори з вином, коштовний срібний кубок. Похований був одягнутий у червону шкіряну куртку, розшиту золотом, що підперезувалася поясом, оздобленим золотими і срібними набивками. Тонкої ювелірної роботи була золота пряжка, на якій зображено міфічних тварин-грифонів, які терзають один одного. Багато оздобленими золотом були також і деталі підвіски меча, піхви меча та руків'я. Всі ці високохудожні вироби мають ознаки, характерні для народів Сходу. 
Арсен Зінченко, "Поділля"
 
Category Name: Ukraine Prehistorical Times | User Add Dates: sergoyalta (18.10.2016) | Author Name: Арсен Зінченко
Reads: 709 | Rating: 0.0/0 |
login form
search form

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0
Copyright Sergey Tsarapora © 2024